- Jezikovna Slovenija
- Izobraževanje
- Opremljenost
- Slovenščina v EU
- Ustanove in dokumenti
- Vprašanja | odgovori
- Videozgodbe
- Jezikovna misel
V Republiki Sloveniji so posebne pravice avtohtonih manjšin priznane italijanski in madžarski narodni skupnosti, na obmejnih območjih, kjer pripadniki obeh skupnosti živijo, pa sta poleg slovenščine uradna jezika tudi italijanščina oziroma madžarščina. Ta pravica je zapisana v 11. členu Ustave RS, v 64. členu pa so zapisane posebne pravice obeh narodnih skupnosti v Sloveniji, med katerimi je tudi pravica do vzgoje in izobraževanja v lastnem jeziku. Te pravice so natančneje določene tudi z Zakonom o posebnih pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja.
V občinah, kjer živijo pripadniki avtohtonih manjšin, pravice manjšin ureja tudi občinska zakonodaja. Opredeljene so v statutih občin, pa tudi v nekaterih drugih dokumentih, kot sta npr. Odlok o javnem izvajanju dvojezičnosti na narodnostno mešanem območju ter Odlok o izvajanju dvojezičnosti na narodnostno mešanem območju v Občini Izola. Omenjeni predpisi določajo narodnostno mešana območja v občinah in urejajo izvajanje dvojezičnosti v javnosti in pri javnem poslovanju.
Vir: Oznake po podatkih Urada za narodnosti na zemljevidu Skupnosti občin Slovenije, 2015
Posebne pravice so na podlagi 65. člena Ustave RS priznane tudi romski skupnosti. Zakon o romski skupnosti, ki je bil sprejet leta 2007, med drugim določa, da Republika Slovenija spodbuja ohranjanje in razvoj romskega jezika.
Vir: Tematski atlas romske poselitve v Sloveniji, Geodetski inštitut Slovenije, 2013.
Republika Slovenija je že leta 2000 ratificirala Evropsko listino o regionalnih in manjšinskih jezikih Sveta Evrope, s katero se je zavezala, da bo na področju manjšinskih jezikov upoštevala skupno evropsko politiko, ki spodbuja uporabo in varstvo manjšinskih jezikov, večjezičnost pa sprejema kot visoko vrednoto skupnega evropskega prostora. Ob tem je Republika Slovenija generalnemu sekretarju Sveta Evrope sporočila, da sta regionalna manjšinska jezika na ozemlju Slovenije italijanski in madžarski jezik, določbe od prvega do četrtega odstavka 7. člena pa se bodo smiselno uporabljale tudi za romski jezik.
Več podatkov o italijanski, madžarski in romski skupnosti ter zakonodaji, ki določa njihov položaj in posebne pravice v Republiki Sloveniji, je dostopnih na spletnih straneh Urada Vlade RS za narodnosti.
Jezikovnopolitično delovanje Republike Slovenije, povezano s temi tremi jezikovnimi skupnostmi, se osredotoča na: