- Jezikovna Slovenija
- Izobraževanje
- Opremljenost
- Slovenščina v EU
- Ustanove in dokumenti
- Vprašanja | odgovori
- Videozgodbe
- Jezikovna misel
V javnem sistemu vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji ima slovenščina osrednjo vlogo – v večini primerov je slovenščina na vseh stopnjah učni jezik, torej jezik, v katerem izobraževanje poteka, v osnovni in srednji šoli pa tudi temeljni učni predmet.
Slovenščino kot jezik vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcih oziroma šolah določajo 3. člen Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI), 5. člen Zakona o vrtcih (ZVrt), 6. člen Zakona o osnovni šoli (ZOsn) in Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju (ZPSI) ter 8. člen Zakona o gimnazijah (ZGim). Zakonodaja sicer dopušča nekaj izjem, predvsem za šole s področij, na katerih živijo druge narodnostne skupnosti, pa tudi npr. v programih mednarodne mature ali v primerih mednarodnih izmenjav. Krovni zakon ZOFVI v 92. členu določa tudi, da morajo vsi strokovni delavci v vzgojno-izobraževalnih ustanovah obvladati slovenski knjižni jezik, kar se praviloma preverja pri strokovnem izpitu, ki je obvezen za vse zaposlene strokovne delavce v vrtcih in šolah.
Vsi navedeni zakoni med temeljne cilje vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji uvrščajo razvoj jezikovne zmožnosti oz. razvoj uspešnega razumevanja in sporočanja v slovenskem jeziku (2. člen ZOFVI, ZOsn, ZPSI, ZGim in 4. člen ZVrt), Zakon o osnovni šoli slovenščino uvršča med obvezne predmete za vse učence (16. člen) ter med predmete, iz katerih se vsako leto izvede nacionalno preverjanje znanja v 6. in 9. razredu (64. člen), Zakon o maturi pa med skupne predmete na splošni in poklicni maturi, ki so obvezni za vse kandidate (5. in 7. člen).
Jezikovna politika posebno skrb namenja jezikovnemu pouku slovenščine v vzgojno-izobraževalnem sistemu Republike Slovenije, raziskavam slovenskega jezika ter ovrednotenju in raziskovanju jezikovnega izobraževanja v slovenščini. Skuša pa tudi uzaveščati pomen jasnega in razumljivega uradovalnega jezika ter zagotoviti vseživljenjsko jezikovno izobraževanje javnih uslužbenk in uslužbencev.
Glavna cilja jezikovnopolitičnega delovanja na področju izobraževanja slovenščine kot prvega jezika v Republiki Sloveniji sta:
Resolucija o nacionalnem programu za jezikovno politiko 2021-2025 določa tudi vrsto konkretnih ukrepov za dosego teh ciljev, s katerimi želi država