Izbira jezika komunikacije v zasebnih krogih v Republiki Sloveniji kot demokratični skupnosti ni urejena s predpisi, ampak je predmet navad in dogovora med ljudmi. Pri tem je bistveno, da prihaja do strpnega dialoga. Ne nazadnje tudi Ustava RS v 61. členu zagotavlja, da ima vsakdo pravico, da svobodno izraža pripadnost k svojemu narodu ali narodni skupnosti, spoštovanje jezikovne raznolikosti in spodbujanje večjezičnosti pa je temeljna vrednota EU ter ena prednostnih usmeritev tako evropske kot slovenske jezikovne politike.
Po drugi strani so, zlasti izhajajoč iz ustavnih določb o varstvu slovenščine in jezikov priznanih narodnih skupnosti, nekatere omejitve določene v javni komunikaciji. Za rabo jezika pred upravnimi organi in sodišči, imena poslovnih subjektov in društev ipd. velja krovni Zakon o javni rabi slovenščine, nadalje pa javno rabo slovenščine in drugih jezikov urejajo še številni drugi predpisi (glejte poglavje Jezikovna Slovenija, še posebej zavihek Zakonodaja o slovenščini). Ti predpisi veljajo ne glede na to, ali gre za sporazumevanje med v Sloveniji rojenimi Slovenci ali tujci oz. priseljenci, naj imajo slovensko državljanstvo ali status zakonito prebivajočega v Republiki Sloveniji.
Za tujce posebej velja Zakon o tujcih, ki pa se nanaša pretežno na upravne in sodne postopke glede pravic tujcev v Republiki Sloveniji, npr. da se v določenih primerih odločbe prevedejo v vsaj pet tujih jezikov ali da imajo v nekaterih položajih begunci, če ne razumejo slovenščine kot uradnega jezika, pravico do brezplačnega tolmačenja v jezik, ki ga razumejo. Ta zakon določa tudi pomoč pri vključevanju tujcev, ki niso državljani EU, kar podrobneje dopolnjuje vladna Uredba o načinih in obsegu zagotavljanja programov pomoči pri vključevanju tujcev. Prek posebnih izobraževalnih programov in na druge načine se torej tujcem pomaga pri aktivnem vključevanju v slovensko družbo, k čemur lahko v veliki meri pripomore tudi zasebna komunikacija, kolikor temelji na solidarnosti in strpnosti ter je obojestransko usmerjena v učinkovito sporazumevanje v različnih življenjskih položajih.
(Objavljeno 30. 8. 2021)