Seveda, tečaje slovenščine za odrasle izvajajo številne izobraževalne ustanove, nekateri so za udeleženke in udeležence plačljivi, nekateri pa so brezplačni. Eden od brezplačnih programov je Začetna integracija priseljencev (ZIP), ki ga s sofinanciranjem Sklada za azil, migracije in vključevanje ter pod okriljem Ministrstva za notranje zadeve izvajajo ustanove, pristojne za izobraževanje odraslih (gl. npr. Združenje izobraževalnih in svetovalnih središč Slovenije in Zveza ljudskih univerz Slovenije) in različne zasebne jezikovne šole.
- imajo dovoljenje za stalno prebivanje, in njihovim družinskim članom, ki imajo dovoljenje za začasno prebivanje na podlagi združitve družine,
- imajo dovoljenje za začasno prebivanje za najmanj 24 mesecev, in njihovim družinskim članom, ki imajo dovoljenje za začasno prebivanje na podlagi združitve družine,
- so družinski član slovenskega državljana ali državljana Evropskega gospodarskega prostora in imajo dovoljenje za prebivanje za družinskega člana.
Glede na tip dovoljenja za prebivanje so tečaji dolgi od 60 do 180 ur.
Brezplačne tečaje slovenščine za priseljence v okviru svojih programov organizira tudi Zavod RS za zaposlovanje.
Priseljenci, ki teh pogojev ne izpolnjujejo ali pa so v procesu učenja slovenščine te programe že izkoristili, se lahko udeležijo drugih tečajev, vendar jih morajo sami plačati. Nekaj ponudbe je tukaj.
Otroci in mladostniki priseljenci, ki se vključujejo v slovenski izobraževalni sistem, pa imajo v okviru izobraževalnega procesa možnost dodatnega učenja slovenščine (glejte tudi vprašanje Kako se slovenščine učijo otroci priseljenci, ki obiskujejo slovenske osnovne in srednje šole?).
(Posodobljeno 12. 3. 2021)