Otroci in mladostniki priseljenci se vključujejo v sistem vzgoje in izobraževanja skupaj z otroki, katerih prvi jezik je slovenščina. Po Zakonu o osnovni šoli (8. člen) se za učenke in učence priseljence organizira pouk slovenskega jezika in kulture. V Pravilniku o normativih in standardih za izvajanje programa osnovne šole so v 43.c členu opredeljeni tudi obseg dodatnih ur slovenščine (od 120 do 180 ur) in nekatere druge podrobnosti.
Pravilnik o tečaju slovenščine za dijake v srednjih šolah pa dijakinjam in dijakom priseljencem omogoča od 90 do 160 (in več) ur učenja slovenščine na intenzivnem tečaju, podrobnosti ureja 3. člen.
V zvezi z vključevanjem otrok in mladostnikov v sistem vzgoje in izobraževanja je bil v okviru projekta Izzivi medkulturnega sobivanja pripravljen tudi Predlog programa dela z otroki priseljenci za področje predšolske vzgoje, osnovnošolskega in srednješolskega izobraževanja.
Mladostniki priseljenci, stari med 15 in 18 let, ki niso zaključili osnovne šole, se lahko vpišejo v osnovno šolo za odrasle. Če gre za mladoletne prosilce za mednarodno zaščito oz. osebe z mednarodno zaščito brez spremstva, so vključeni v program Opismenjevanje v slovenščini za odrasle govorce drugih jezikov. Ta program – kot tudi osnovno šolo za odrasle – običajno izvajajo ustanove, ki se ukvarjajo z izobraževanjem odraslih (gl. npr. Združenje izobraževalnih in svetovalnih središč Slovenije in Zveza ljudskih univerz Slovenije).
(Posodobljeno 12. 3. 2021)