Izraz ‘materni jezik’ običajno enačimo s pojmom ‘prvi jezik’, ki predstavlja jezik, ki se ga v zgodnjem otroštvu naučimo kot prvega od svojega okolja, praviloma v okviru doma. Pogosto je ta jezik tudi prvi jezik naših staršev, vendar to še zdaleč ni nujno: starši lahko z otroki govorijo tudi ali pa samo v drugem jeziku, npr. v jeziku okolja, v katerem živijo; ponekod imata mati in oče različna prva jezika, odločitve, kateri oz. katere jezike bodo uporabljali, pa so v podobnih situacijah lahko različne. Človek ima zato lahko tudi več prvih jezikov ali pa samo enega, in to ni nujno jezik matere.
Seveda pa lahko izraz ‘materni jezik’ razumemo kot jezik svoje matere – v tem primeru je torej naš materni jezik tisti jezik, ki ga govori oz. ga je govorila naša mati, in to tudi v primeru, če tega jezika sploh ne znamo, če se ga nismo naučili kot prvega, če ga ne uporabljamo pogosto ali pa če smo se ga naučili kot prvega, a smo ga pozabili.
Odgovor je torej odvisen od vaše opredelitve. Kot materni jezik lahko navedete enega ali več jezikov, imate pa vso pravico, da se o maternem jeziku sploh ne izrečete.