Otroci in mladostniki priseljenci se vključujejo v sistem vzgoje in izobraževanja skupaj z otroki, katerih prvi jezik je slovenščina. Po Zakonu o osnovni šoli (8. člen) se za učenke in učence priseljence organizirajo posebni tečaji slovenščine, a zakon ne opredeljuje, koliko ur tovrstne pomoči jim pripada. Običajno šole na Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pošljejo prošnjo za dodatno učno pomoč in ta se jim dodeli glede na razpoložljivi proračun.
Pravilnik o normativih in standardih za izvajanje izobraževalnih programov v srednjih šolah pa dijakinjam in dijakom priseljencem omogoča od 35 do 70 ur učenja slovenščine na tečaju, nekatere podrobnosti so opredeljene v 16. členu.
Šole torej po svoje skrbijo za učno pomoč učenkam in učencem priseljencem pri učenju slovenščine, so pa v pripravi novi predpisi, ki bodo obstoječe stanje poenotili.
Mladostniki priseljenci, stari med 15 in 18 let, ki niso zaključili osnovne šole, se lahko vpišejo v osnovno šolo za odrasle. Če gre za mladoletne prosilce za mednarodno zaščito oz. osebe z mednarodno zaščito brez spremstva, so vključeni v program Opismenjevanje v slovenščini za odrasle govorce drugih jezikov.
(Objavljeno 4. 4. 2017)