V slovenski študijski program se lahko vpišejo tudi tujci. Za zamejce velja, da se vpišejo bodisi kot slovenski državljani bodisi kot tujci, ni pa moč uveljavljati vpisa kot tujec, če ima kandidat državljanstvo RS oz. EU, kljub registriranemu prebivališču v tujini.
Vpis zamejcev na slovenske visokošolske zavode se politično spodbuja kot oblika integracije z matičnim prebivalstvom oz. v želji, da bi po zaključku študija v svojih zamejskih okoljih povezovali lokalne skupnosti s Slovenijo, zato so na voljo tudi posebne štipendije za Slovence v zamejstvu. Za ta vprašanja so pristojni Ministrstvo za izobraževanje in šport (MIZŠ), Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ministrstvo za notranje zadeve.
Pravno je vpis v visokošolske programe v RS torej možen, kot navedeno, ali po pogojih za slovenske državljane ali tujce. Podlage za vpis na visokošolski zavod v RS so predvsem Zakon o visokem šolstvu (npr. 7. člen o izobraževanju pod enakimi pogoji) in Pravilnik o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu, dalje pa akti določenih visokošolskih zavodov (glej npr. informacije o prijavno-sprejemnih postopkih na Univerzo v Ljubljani). Za neposreden odgovor na vaše konkretno vprašanje pa se kaže obrniti na MIZŠ (Direktorat za visoko šolstvo, e-pošta: visokosolstvo.mizs@gov.si) ali določeno univerzo (npr. za UL e-pošta: vpis.tujina@uni-lj.si) ali Klub zamejskih študentov (posebej informacije o študiju v Sloveniji).
(Objavljeno 8. 3. 2021)