V osnovnih in srednjih šolah, kjer izvajajo javno veljavne programe, lahko uporabljajo le učbenike, ki jih potrdi pristojni strokovni svet za izobraževanje. To pomeni, da država ne predpisuje, katere učbenike je v šolah treba uporabljati, ampak določi seznam učbenikov, ki so za pouk ustrezni. Učiteljski aktivi so pri izbiri učbenikov s tega seznama avtonomni.
Ustreznost učbenikov za splošne predmete, torej tudi slovenščino, preverja in potrjuje Strokovni svet RS za splošno izobraževanje, in sicer v skladu s 3. členom Pravilnika o potrjevanju učbenikov, ki določa, da mora biti učbenik:
- skladen s cilji sistema vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji,
- po ciljih, standardih znanja in vsebinah usklajen z veljavnim učnim načrtom oziroma s katalogi znanja,
- skladen s sodobnimi spoznanji stroke,
- metodično-didaktično ustrezen,
- primeren razvojni stopnji in starosti udeležencev izobraževanja,
- jezikovno pravilen in ustrezen,
- tehnično ustrezen ter estetsko in vizualno ustrezno oblikovan.
Poleg Pravilnika o potrjevanju učbenikov področje ureja tudi Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.
Seznam aktualnih potrjenih učbenikov je objavljen v Katalogu učbenikov, več informacij o postopkih potrjevanja pa je na voljo na spletnih straneh Zavoda RS za šolstvo in Urada za razvoj in kakovost izobraževanja.
Poleg učbenikov se v šolah uporabljajo tudi (samostojni) delovni zvezki, zbirke nalog, atlasi in druga učna gradiva, ki se od leta 2006 ne potrjujejo več, strokovni aktivi učiteljev pa so pri njihovi izbiri avtonomni.