- Jezikovna Slovenija
- Izobraževanje
- Opremljenost
- Slovenščina v EU
- Ustanove in dokumenti
- Vprašanja | odgovori
- Videozgodbe
- Jezikovna misel
Temeljno delo sodobne dialektologije in geolingvistike je Slovenski lingvistični atlas, ki ga je zasnoval Fran Ramovš (l. 1934), koncept pa je bil večkrat prilagojen sodobnim okoliščinam tako z vidika mreže opisanih krajev kot z vidika vprašanj. Atlas nastaja na osnovi 720 zapisov krajevnih govorov, ki jih v obliki digitalizirane listkovne kartoteke hrani dialektološka sekcija Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Zapisi so nastali s pomočjo vprašalnic (870 vprašanj), ki segajo na 15 pomenskih polj (npr. telo, obleka, hiša ipd.) in se dotikajo tudi vprašanj glede realizacije glasovja in oblik. Atlas je dostopen prek portala Fran in na spletni strani sla.zrc-sazu.si.
Posebno pozornost zahtevajo narečni opisi posameznih geografskih področij, predstavljeni v narečnih slovarjih, ki se nahajajo na portalu Fran večinoma prilagojeni za spletno iskanje, a zasnovani v knjižni obliki:
V digitalizirani obliki se na spletišču Slovarske in besedilne zbirke Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU nahajajo slovarske zbirke in monografije:
Spletišče z naslovom Narečna bera prinaša Strokovni narečni slikovni slovar Anje Benko z besedjem podjunskega narečja in predstavitvijo koroških narečij. Spletišče z naslovom GO-KO prinaša Narečni govorni korpus Koprive na Krasu Klare Šumenjak z narečnimi besedili kraškega narečja.