Po programih pomoči pri vključevanju tujcev (Uredba o načinih in obsegu zagotavljanja programov pomoči pri vključevanju tujcev, ki niso državljani Evropske unije) se je v Sloveniji leta 2016 slovenščino učilo več kot 1000 tujih govork in govorcev; gre za tečaje v programu Začetna integracija priseljencev, ki so za udeležence brezplačni.
Poleg tega številne plačljive tečaje izvajajo različne jezikovne šole, ljudske univerze in druge ustanove (npr. javne in zasebne univerze), a celovitega pregleda nad udeleženimi na teh tečajih v RS nimamo. Le kot primer lahko navedemo, da se je v okviru Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik FF UL različnih tečajev slovenščine v letu 2016 udeležilo več kot 1000 tujih govork in govorcev (od tega približno 200 otrok in mladostnikov).
Tako in drugače se slovenščino učijo tudi osebe, ki se udeležijo katerega od izpitov iz znanja slovenščine za uradne potrebe; v letu 2016 se je teh izpitov udeležilo okoli 2500 oseb (med njimi so bili tudi udeleženci tečajev slovenščine po zgoraj omenjeni Uredbi).
Slovenščino se učijo tudi številni prosilci in prosilke za mednarodno zaščito – tako na organiziranih tečajih kot s prostovoljci. Natančnih podatkov o tem ni.
Slovenščino pa se mnogi učijo tudi zunaj Slovenije: mednje lahko štejemo študente in študentke, ki so slovenščino učijo oz. jo študirajo na kateri od 57 univerz po vsem svetu; teh je približno 2500.
Zunaj Slovenije se v okviru dopolnilnega pouka, sobotnih šol itd. v organizaciji Zavoda RS za šolstvo slovenščino uči okoli 1600 oseb, od tega 900 otrok in mladostnikov. V tem primeru gre za osebe s slovenskimi koreninami.
Naj na tem mestu omenimo tudi dvojezične šole in šole s slovenskim učnim jezikom v zamejstvu, kamor se vpisujejo tako učenke in učenci, ki so govorci slovenščine kot prvega jezika, kot tudi učenke in učenci, ki jim je slovenščina tuji jezik (podatki o številu učečih se so dostopni na spletni strani Zavoda RS za šolstvo). Druga gimnazija Varaždin svojim dijakinjam in dijakom ponuja slovenščino kot izbirni predmet (uči se jo od 40 do 60 dijakov in dijakinj), slovenščino kot dodatni predmet pa si lahko izberejo tudi učenci in učenke 12 osnovnih šol na Hrvaškem (skupaj se tega pouka udeležuje približno 150 učenk in učencev).
(Objavljeno 20. 3. 2017)