Zakonsko ureja status slovenskega jezika v medijih Zakon o medijih, ki v 5. členu določa ne le, da mora biti ime medija, njegovih rubrik in oddaj v slovenskem jeziku, ampak tudi, da mora medij, ki je ustanovljen oziroma registriran v Republiki Sloveniji, »razširjati programske vsebine v slovenskem jeziku, ali pa morajo biti na ustrezen način prevedene v slovenščino, razen kadar so v prvi vrsti namenjene bralcem, poslušalcem oziroma gledalcem iz druge jezikovne skupine«.
Rabo slovenščine v medijih ureja tudi Zakon o javni rabe slovenščine, ki v 22. členu določa, da mora biti jezik medijev, registriranih v Sloveniji, slovenščina.
Ustreznost rabe slovenskega jezika določajo mediji z internimi navodili in priporočili, npr. Poklicna merila in načela novinarske etike v programih RTV Slovenija, v katerih določajo stil in zvrst slovenskega jezika, primernega za javno rabo. Javnemu zavodu RTV Slovenija, ki edini v Sloveniji opravlja javno službo na področju radijske in televizijske dejavnosti, pa je z Zakonom o Radioteleviziji Slovenija (4. člen) predpisano, da mora posebno pozornost posvečati tudi razvijanju jezikovne kulture. V okviru zavoda deluje tudi varuh/inja pravic gledalcev in poslušalcev, ki se med drugim ukvarja z vprašanji jezika na RTV Slovenija.
Za slovensko medijsko okolje je sicer značilno, da prispevke pred objavo jezikovno pregledajo lektorji, redkeje uredniki. Medijski lektorji običajno oblikujejo tudi interna navodila o ustrezni jezikovni rabi. Za ustrezno rabo jezika pa so poleg urednikov in lektorjev odgovorni tudi novinarji. Čeprav v medijih delujejo ljudje z različno izobrazbo, pa vsaj za novinarje, ki so študirali na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, velja, da so že v času študija pridobivali znanje o slovenskem jeziku in stilistiki v govorjeni in pisni podobi. Kasneje izobraževanje poteka v bolj neformalnih oblikah, marsikdaj v okviru medijskih hiš; na nekaterih radijskih in televizijskih postajah imajo novinarji npr. govorne vaje pri fonetikih, da izboljšujejo svoje nastope pred mikrofonom.